Zadbaj o higienę w swoim warsztacie. Czym i jak myć ręce podczas pracy?
Jakie zanieczyszczenia są najbardziej uciążliwe w pracy mechanika?
Praca w warsztacie, czy to w pracy, czy w domowym garażu, nie należy do najczystszych zadań. Każdy mechanik musi liczyć się z tym, że w trakcie prac jego dłonie będą narażone na:
- Olej silnikowy – nie ważne, czy świeży, czy spalony, zawsze jest uciążliwy do zmycia.
- Smary – obecne w wielu miejscach w każdym pojeździe, m.in. w podzespołach mechanicznych, ale także przy zamkach, czy zawiasach.
- Tłuste osady – najczęściej są to osady ze spalin, które osadzają się w układzie wydechowym.
- Płyn hamulcowy – pracując przy zaciskach, czy przewodach, często można się nim ubrudzić.
To tylko kilka przykładów zabrudzeń, których usunięcie może być niezwykle kłopotliwe, zwłaszcza bez odpowiednich środków czyszczących. A to przecież nie koniec „zagrożeń”, jakie można znaleźć w każdym warsztacie! Równie trudny do usunięcia jest olej przekładniowy ze skrzyni biegów. Ten jest nie tylko tłusty, ale także ma bardzo nieprzyjemny, silny zapach. Do tego dochodzi wszechobecny kurz (często tłusty), czy zaschnięte plamy po płynie wspomagania układu kierowniczego, czy płynu chłodniczego.
Jak skutecznie czyścić ręce w warsztacie samochodowym, jeśli do czynienia ma się z tak uciążliwymi zabrudzeniami? Wbrew pozorom jest na to kilka sposobów, o których zaraz opowiemy.
Pasta do mycia rąk dla mechaników – hit, czy kit?
Czy pasta do mycia rąk dla mechaników jest dobrym pomysłem? Tak, pod warunkiem, że dokładnie przeczyta się skład. Dobre pasty nie zawierają piasku i natłuszczaczy, lecz przyjazne dla skóry substancje szorujące. Zwróć także uwagę na rodzaj granulatu. Niektóre pasty dla mechaników posiadają granulat z miękkiego drewna, który nie zapycha rur odpływowych – warto na to zwrócić uwagę.
Oprócz pasty do mycia rąk warto także zaopatrzyć się w specjalistyczny krem pielęgnacyjny, który łagodzi stany zapalne i przyspiesza gojenie ran. Oczywiście poszczególne pasty różnią się swoją skutecznością i wydajnością. Warto tuta postawić na uznanego producenta, bo w tym przypadku nie warto się „nadziać”. Dobra jakościowo pasta do mycia rąk dla mechanika:
- Skutecznie usuwa nawet najtrudniejsze zabrudzenia, z którymi nie mogą sobie poradzić mydła. Mowa tu choćby o plamach po smole, czy przypalonym oleju.
- Jest prosta w użyciu. Wystarczy zaczerpnąć niewielką ilość na dłonie i porządnie je umyć – dokładnie jak w przypadku mydła w płynie. Resztę pasty można spłukać w umywalce.
- Posiada odpowiednie certyfikaty potwierdzające jej jakość i bezpieczeństwo.
- Sprawdza się nie tylko w warsztacie, ale także w drukarni, przemyśle przetwórstwa gumy, skór i tekstyliów, czy przy budowie maszyn.
Czym myć ręce w warsztacie? Jak zorganizować umywalkę?
Czym myć ręce w warsztacie? Oczywiście nie zawsze przy pracy potrzebujemy pasty do mycia rąk dla mechaników. Czasem zabrudzenia są dużo łagodniejsze. Warto więc zadbać o miejsce, w którym można zadbać o higienę w trakcie pracy – czy to w warsztacie, czy domowym garażu. Tutaj świetnie sprawdza się dozownik na mydło zamontowany na ścianie – dzięki niemu szybko i wygodnie umyjesz ręce. Do tego zawsze warto mieć pod ręką mydło w płynie na mniejsze zabrudzenia. Najlepiej mydło o dodatkowych właściwościach pielęgnujących, które zadba o skórę dłoni. Wygodny i funkcjonalny dozownik sprawdzi się zresztą nie tylko w warsztacie, ale także w biurach, budynkach administracyjnych, umywalniach i w toaletach – to najlepszy dowód na to, jak praktyczne jest to rozwiązanie. Koniecznie pomyśl o tym, przygotowując swoje stanowisko pracy. Pamiętaj, że długotrwałe utrzymywanie się zabrudzeń na skórze może mieć dużo poważniejsze konsekwencje, niż się wydaje!