Wszystko, co powinieneś wiedzieć o polerowaniu. Przedstawiamy krótki poradnik

2021-02-02
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o polerowaniu. Przedstawiamy krótki poradnik

Punkt pierwszy: jaka pasta polerska będzie najlepsza?

Przed przystąpieniem do właściwej pracy musisz wybrać odpowiednią pastę polerską. Tu zaczynają się pierwsze schody, ponieważ wyróżniamy 3 rodzaje: 

  pastę polerską do obróbki wstępnej,

  pastę polerską do pracy właściwej,

  pastę polerską do wykańczania. 

Pierwsza propozycja najczęściej zawiera tlenki glinu, dzięki czemu doskonale sprawdza się w przypadku wstępnej obróbki materiału. Warto sprawdzić, czy wybrany środek zawiera dodatek wosku – dzięki temu praca będzie szła szybciej i sprawniej. Warto pamiętać, że przy obróbce wstępnej z pastą polerską można pracować ręczne, bądź wykorzystując do tego odpowiednie narzędzie polerskie. 

Przychodzi jednak czas na obróbkę właściwą. Co teraz? Tutaj skład pasty jest nieco bardziej skomplikowany. Do najchętniej wybieranych propozycji można zaliczyć pasty na bazie elektrokorundu i tlenku glinu (gradacja ścierniwa w pastach gr. 800-1200) Po obróbce właściwej pora na wykończenie. Tutaj sprawdzają się pasty przygotowane na bazie mieszanki tlenków glinu i elektrokorundu w stałym roztworze woskowo tłuszczowym. Co zrobić, aby na tym etapie uzyskać efekt „lustra”? Do tego najlepiej użyć tarcz filcowych.

Jak dobrać odpowiednie narzędzia do polerowania?

Jak dobrać odpowiednie narzędzia do polerowania dla uzyskania pożądanego efektu? Jednym z najczęstszych wyborów są filce polerskie. To praktyczne narzędzie można spotkać najczęściej pod postacią krążka z naklejonym rzepem. Równie częstym wyborem są tzw. filce na trzpieniu, które sprawdzają się przy pracy ze szlifierkami prostymi lub wiertarkami, czy wkrętarkami. Do pracy z nimi zaleca się wykorzystanie pasty szlifierskiej, polerskiej lub pasty do zacierania. Wysoki połysk gwarantowany! 

Jeżeli pracujesz z detalami lub częściami wykonanymi z różnych rodzajów metalu, to warto wybrać dyski lamelkowe z filcu. Dzięki temu uzyskasz najlepszy efekt. Zwłaszcza że wykorzystanie dysków sprawdzi się nie tylko przy detalach, ale także przy polerowaniu stali i metali na większych, płaskich powierzchniach. Częstym wyborem są także tarcze sizalowe. Tutaj zaletą jest fakt, że dyski projektowane są z myślą o ochronie materiału przed niechcianymi wygięciami. W jaki sposób? Tarcze sizalowe posiadają konstrukcję ograniczającą powstawanie ciepła podczas pracy, dzięki czemu obrabiany materiał nie jest narażony na zmianę temperatury.

Pytanie najważniejsze: jak polerować stal?

Pewnie już wiesz, jaka pasta polerska będzie najlepsza. Wiesz też, jak dobrać narzędzia do polerowania. Pora więc odpowiedzieć na pytanie najważniejsze: jak polerować stal? Odpowiednia technika polerowania zaczyna się od sposobu, w jaki nakłada się pastę polerską. Ta powinna być nakładana na tarczę lub dysk, a później przykładana do materiału polerowanego przy małym nacisku. To szczególnie ważne, ponieważ zbyt mocne dociskanie może uszkodzić materiał lub spowodować przegrzanie, które z kolei doprowadzi do deformacji powierzchni.

Mamy nadzieję, że naszym krótkim poradnikiem przybliżyliśmy Ci nieco informacji, na temat tego, jak polerować stal dla uzyskania pożądanego efektu. Koniecznie daj nam znać, jak poszło!

Pokaż więcej wpisów z Luty 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.70 / 5.00 96 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-11-27
O.K.
2023-11-17
7dni czekania na dostawę to za długo
pixel