Przycinanie roślin w ogrodzie. Kiedy, jak i czym przycinać rośliny?

2021-12-14
Przycinanie roślin w ogrodzie. Kiedy, jak i czym przycinać rośliny?

Po pierwsze: po co przycinać rośliny w ogrodzie?

Przycinanie roślin w ogrodzie jest niezwykle ważne, aby te pozostały zdrowe, silne i piękne. Jeśli nie będziesz tego robić w odpowiednim czasie, to pędy będą stale się zagęszczać, a to wpłynie bezpośrednio na osłabienie wigoru roślin i nadmierne zacienianie. Ma to negatywny wpływ na powstawanie nowych pąków liściowych i kwiatowych. Musisz mieć świadomość, że rośliny ogrodowe, w przeciwieństwie do dzikich, wymagają jednak naszej ingerencji i zabiegów „pielęgnacyjnych”. Bez tego szybko stracą swój urok i zdrowie. Ponadto odpowiednie cięcie roślin:

  • pobudza je do intensywnego wzrostu,
  • stymuluje obfitsze kwitnienie i owocowanie,
  • poprawia kształt (rośliny wyglądają estetycznie i zadbanie),
  • utrzymuje pożądany rozmiar (rośliny nie przytłoczą naszego ogrodu).

Podsumowując: rośliny przycinamy po to, aby nadać im odpowiedni kształt oraz regulować wzrost i kwitnienie. Jakie rośliny przycinamy? Te o drewniejących pędach, czyli krzewy i drzewa owocowe oraz krzewy ozdobne (liściaste i iglaste).

Po drugie: jak przycinać rośliny w ogrodzie?

Cięcie roślin w ogrodzie nie jest trudne pod warunkiem, że posiadamy do tego odpowiednio ostre narzędzia. Koniecznie zadbaj o nożyce ogrodowe, nożyce do żywopłotu, sekatory do gałęzi, czy piłę ogrodową. Dzięki temu wykonasz wszystkie prace sprawnie i bez nerwów – pamiętaj, że tępe ostrza mogą uszkodzić wrażliwą strukturę roślin. Do tego miejsca cięcia powinny być jak najbardziej równe, a skórka i kora niepostrzępiona. Dzięki temu roślina dużo szybciej się zagoi. Pamiętaj także, że nierówności możesz wyrównać ostrym nożem. Na rynku znajdziesz również specjalistyczne maści ogrodnicze ze środkami grzybobójczymi, którymi możesz posmarować miejsca cięć.

Podczas przycinania przede wszystkim pozbądź się potencjalnych ognisk chorób. Do tego usuń pędy uszkodzone przez szkodniki, niekształtne, suche, stare i nadmiernie zagęszczające koronę. Powinieneś także przeprowadzić selekcję, aby wybrać te pąki lub całe pędy, które mają największą wartość, czyli po prostu wypuszczą najładniejsze pędy, liście, igły lub które zapewnią najbardziej obfite kwitnienie. W przypadku drzew owocowych chodzi o to, aby pozostawić organy wydające najbardziej dorodne owoce.

Po trzecie: kiedy przycinać rośliny w ogrodzie?

Na to pytanie nie można odpowiedzieć jednoznacznie. Termin przycinania uzależniony jest od gatunku rośliny. Niektóre przycina się w pełni uśpienia, inne w czasie wegetacji. Poznanie odpowiedniego terminu to klucz do sukcesu – każdy ogrodnik powinien więc dobrze poznać rośliny, które posiada w ogrodzie. Możemy Ci jednak poradzić, że:

  • wczesną wiosną (przed ruszeniem wegetacji) powinieneś wykonać cięcie pielęgnacyjne i sanitarne (dla wszystkich gatunków drzew i krzewów). Usuń wszystkie suche i przemarznięte pędy z widocznymi ogniskami chorób lub uszkodzeniami,
  • wiosną przytnij także krzewy kwitnące, jednak pamiętaj, że wszystkie posiadają nieco inny termin uzależniony od kwitnienia,
  • pamiętaj o letnich i jesiennych cięciach,
  • w lipcu i sierpniu powinieneś przeprowadzić drugie cięcie żywopłotów (zarówno liściastych, jak i iglastych),
  • regularnie wycinaj przekwitłe kwiaty róż,
  • pod koniec lipca przeprowadź cięcie prześwietlające jabłoni, a w sierpniu (oczywiście po zbiorze owoców) przytnij wiśnie i czereśnie.

Oczywiście na ten temat można napisać niejeden podręcznik dla ogrodników! Mamy jednak nadzieję, że naszym krótkim poradnik przypomnieliśmy Ci o kilku ważnych zasadach przycinania roślin w ogrodzie. Powodzenia!

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.70 / 5.00 96 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-11-27
O.K.
2023-10-27
Towar zgodny z opisem. Polecam .
pixel