Jakie markery budowlane wybrać? Sprawdź, w co zaopatrzyć się do pracy
„Diabeł tkwi w szczegółach” – to popularne powiedzenie ma bezpośrednie przełożenie na pracę wielu fachowców. To właśnie od detali, często od wyboru odpowiednich narzędzi, zależy finalny efekt naszej pracy. Doskonałym przykładem są markery przeznaczone do różnych prac stolarskich lub budowlanych. Jeśli chcesz, aby pisak dobrze spełniał swoją funkcję, musisz przecież zwrócić uwagę na kilka istotnych cech. O czym mowa? Na co należy zwrócić uwagę w trakcie zakupu? Dziś opowiemy o tym w naszym kolejnym poradniku.
Jak wygląda podział markerów budowlanych?
Pamiętaj, że na rynku dziś możesz znaleźć naprawdę szeroką gamę produktów. Wybór odpowiedniego markera budowlanego nie ogranicza się przecież jedynie do koloru (ale nie da się ukryć, że czasem i ten czynnik ma znaczenie). Wybierając pisak budowlany, tapicerski, czy choćby dekoracyjny, należy wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności rodzaj tuszu. Tutaj sytuacja wygląda następująco:
- Markery permanentne – tego rodzaju markety wykorzystywano jeszcze jakiś czas temu. Dziś jednak zdecydowanie popularniejszą opcją są modele olejowe. Dlaczego? Cóż, model olejowy w porównaniu z permanentnym (w którym używano tuszu „spirytusowego”) jest znacznie odporniejszy na ścieranie i blaknięcie.
- Markery dekoracyjne – to modele sprzedawane w szerokiej gamie kolorów, najczęściej w odcieniach czerwieni, czerni i zieleni. Tego typu propozycje najczęściej znajdują swoje zastosowanie na budowach, w ogrodach, czy domowych warsztatach.
- Markery olejowe – tego typu modele przeznaczone są m.in. do uzupełniania ubytków w literach na nagrobkach itp. Zazwyczaj ze względu na kolorystykę producenci sprzedają je jako odrębny typ markerów.
W jakich sytuacjach sprawdzą się markety budowlane i markery monterskie?
Nie da się ukryć, że markery, flamastry, czy różnego rodzaju pisaki to akcesoria, bez których nie obejdzie się żaden majsterkowicz. Przecież od tego niepozornego gadżetu w dużej mierze zależy dokładność wykonywanej pracy. Mowa tu m.in. o wyraźnym zaznaczaniu linii, wzdłuż których będziesz ciąć dany materiał. Warto podkreślić, że w przypadku modeli wysokiej jakości, tusz markera wyraźnie utrzymuje się na większości tworzyw, a jego zastosowanie pozwala uzyskać równe cięcie. Jednak warto podkreślić, że markery można wykorzystać również na wiele nieoczywistych sposobów, np. do segregowania narzędzi, oznaczając za ich pomocą pudełka i szuflady.
Ciekawą opcją są modele wyposażone w uniwersalny wkład grafitowy. W ich przypadku automatyczny mechanizm wysuwania wkładu umieszczonego w rurce ze stali szlachetnej (zapobiega to wypadaniu wkładu) zdecydowanie ułatwia pracę. Warto dodać, że posiadają również poręczną pochewkę ochronną z praktycznym zaczepem, umożliwiającym łatwe wyciąganie jedną ręką i zintegrowaną z pochewką, temperówką do wkładu. Takie narzędzie z pewnością sprawdzi się w rękach każdego fachowca, czy choćby majsterkowicza-pasjonaty. To absolutny must have w każdej skrzynce na narzędzia. Zwłaszcza że wspomniany wkład grafitowy można zastosować do pisania i znakowania na niemal wszystkich materiałach. Nadaje się również do zakurzonych, szorstkich, tłustych i mokrych powierzchni, a do tego jest zmywalny z powierzchni gładkich.
Na jakie jeszcze modele markerów budowlanych możesz liczyć?
Nie da się ukryć, że różnego rodzaju prace budowlane i wykończeniowe wymagają odpowiedniego znakowania wymiarów i miejsc wykonania działań. Tutaj niezbędny jest odpowiedni marker, czy lubryk, który będzie skuteczny, odporny na ścieranie, a także szybkoschnący. Ważne jest to, aby pozwalał na skuteczne oznaczanie na wielu powierzchniach (choćby takich jak karton, plastik, metal, szkło, guma, drewno, papier, metal, kamień, beton, płytki czy tworzywa sztuczne). Przed zakupem warto więc sprawdzić, czy dany model sprawdzi się w przypadku planowanych przez Ciebie prac. Na szczęście na rynku znajdziesz dziś naprawdę wyjątkowe, często uniwersalne propozycje.
Jednym z najciekawszych rozwiązań są kredy przemysłowe do znakowania. Propozycje od znanych i cenionych producentów (choćby marki Pica) są często wykorzystywane w branży budowlanej i przemyśle. Sprawdzają się doskonale do oznaczania na drewnie, metalu, kamieniu, betonie, czy tworzywie sztucznym. Ogromną zaletą tego typu rozwiązania jest również fakt, że sprawdza się do trwałego znakowania na suchej i mokrej tarcicy. Do tego kredy do znakowania wyróżniają się bardzo wysokim nasyceniem kolorów, czy doskonałą odpornością na złamania. Wszystko dlatego, że powstają na bazie oleju, sprawdzając się perfekcyjnie do zastosowań przemysłowych.
Piórnik dla majsterkowicza – czy to dobry pomysł?
Wciąż wielu fachowców nie zwraca uwagi na ten element wyposażenia. A przecież solidny piórnik, dedykowany dla majsterkowiczów, to ogromne ułatwienie, które pozwala nie tylko zabrać ze sobą wiele niezbędnych akcesoriów, ale które również chroni je przed zniszczeniem, czy zabrudzeniem. Do tego sam transport jest dużo prostszy i wygodniejszy. Nie da się więc ukryć, że naprawdę solidny piórnik dla majsterkowicza jest przydatny podczas samodzielnego majsterkowania, prac remontowo-budowlanych czy wykonywania zadań hobbystycznych. Warto postawić na solidną propozycję od uznanego i cenionego producenta. Do tego samo wyposażenie jest równie istotne. O co powinieneś zadbać?
Przede wszystkim o elementy przydatne w trakcie majsterkowania: linijki, ekierki, czy kątomierze to akcesoria niezbędne podczas pomniejszych pomiarów. Do tego warto pomyśleć o specjalistycznych cyrklach, które wyróżniają się naprawdę dużą funkcjonalnością, pozwalając na wyznaczanie równych okręgów. To nieodłączny element w trakcie układania płyt ceramicznych, czy podczas składania mebli. Nie można również zapomnieć o podstawowych przyrządach piśmienniczych. Tutaj podstawą jest solidny ołówek oraz temperówka lub wymiennie grafity i rysiki. Szczególnie dobrze sprawdzają się ołówki stolarskie, czy spawalnicze. Te nadają się nawet do rysowania po metalu, czy otłuszczonych podłożach. Jeśli zaś potrzebujesz grubych, wyraźnych, ale zmazywalnych linii, wówczas możemy skorzystać z kredy, o której już wspominaliśmy w naszym poradniku.
Jakie markery budowlane wybrać?
Trudno jest wybrać uniwersalny model, który sprawdzi się przy wszelkiego rodzaju pracach. Pamiętaj jednak, aby zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów, np. kształt końcówki. W przypadku markerów okrągłych zwykle można spotkać się z końcówką w kształcie stożka. Ta pozwala na bardzo precyzyjne zaznaczanie wybranych elementów, jednak zawsze tylko jedną grubością linii. Do wyboru masz również modele o końcówce ze ściętą końcówką. Ta pozwala na rysowanie linii, które różnią się między sobą nawet kilkukrotną grubością. W przypadku precyzyjnego zaznaczania (np. rozmiarów) może mieć to kolosalne znaczenie. Warto więc o tym pamiętać.
Niezwykle istotna jest również sama trwałość końcówki. Przecież czasem, nawet jeśli w markerze znajduje się jeszcze tusz, nie można z niego skorzystać właśnie dlatego, że marker ma postrzępioną końcówkę. Warto więc od razu postawić na propozycje od zaufanego i sprawdzonego producenta. Dzięki temu unikniesz kłopotów i wymiany markera budowlanego, czy monterskiego w najmniej odpowiednim momencie. Takie kwestie, jak wygoda trzymania w dłoniach, są niezwykle subiektywne. Trudno więc jednoznacznie wskazać, czy lepiej wybierać markery o grubszej, czy cieńszej obudowie. Nie zapomnij również sprawdzić wielkość końcówki. Tutaj każdy producent stosuje własną skalę lub wymiarowanie w milimetrach (zwykle od 2 do 5 mm).
Mamy nadzieję, że nasz poradnik przybliżył Ci w kilku krokach wybór odpowiedniego markera budowlanego. Powodzenia przy wykonywaniu pracy!