Jak zrobić karmnik dla ptaków? Poradnik dla majsterkowicza
Z czego możesz zrobić karmniki dla ptaków?
Oczywiście sposobów na zrobienie karmnika jest kilka i różnią się między sobą m.in. trudnością wykonania. Możesz przygotować:
- karmnik z butelki – najprostszy projekt. Do zrobienia wystarczy nóż do tapet, plastikowa butelka i sznurek. Chodzi o to, aby wyciąć w butelce otwory (pamiętaj, aby nie pozostawiać ostrych krawędzi!), przez które będą wchodzić ptaki, w środku umieścić karmę, a całość zawiesić na sznurku w dogodnym dla ptaków miejscu.
- Karmnik z kartonu – tutaj sprawdzi się karton, który w środku posiada aluminiową powłokę odporną na działanie wilgoci. Z doświadczenia wiemy, że najlepiej sprawdzają się kartony po mleku lub soku. Podobnie, jak w przypadku butelki, musisz wyciąć otwory dla ptaków, umieścić w środku karmę i całość zawiesić na sznurku. Oczywiście możesz nieco eksperymentować, tworząc z kartonu np. domek – wszystko zależy od Twojej inwencji!
- Drewniany karmnik – to już nieco wyższa szkoła jazdy i propozycja dla majsterkowiczów. Zalety są takie, że karmnik drewniany jest najtrwalszy i posłuży przez więcej niż jedną zimę. Jednak niezbędne będą odpowiednie narzędzia, o czym zaraz opowiemy!
Jak zrobić karmnik dla ptaków z drewna?
Jak wspominaliśmy, karmnik dla ptaków wykonany z drewna, to najbardziej wymagająca propozycja. Jednak przy odrobinie wprawy i kilku narzędzi, wykonasz naprawdę solidną konstrukcję, która z pewnością zaimponuje Twoim dzieciom! Co będzie Ci potrzebne? Przede wszystkim drewniana deska o długości ok. 120 cm i szerokości ok. 30 cm. Do tego drewniana kantówka również o długości 120 cm. Jakie narzędzia powinieneś przygotować? Z pewnością:
Jeśli już wszystko przygotowałeś, to pora na pierwszy krok. Przytnij drewniane elementy: deska musi zostać podzielona na trzy fragmenty o wymiarach 35 × 25 cm, 42,5 × 25 cm i 42,5 × 23 cm, a kantówka na cztery odcinki po 18 cm i dwa po 21 cm. Krótsze kantówki dodatkowo lekko natnij pod kątem 45°. Jeśli pracujesz z dziećmi, to maluchy mogą pomóc Ci w wygładzeniu powierzchni drewna za pomocą papieru ściernego. Teraz pora na wykorzystanie kątownika i połączenie ze sobą dwóch większych fragmentów deski w taki sposób, by stworzyły daszek opadający pod kątem 45°.
Szkielet budki stwórz skręcając ze sobą kantówki – ta o długości 21 cm powinna łączyć dwie o długości 18 cm. Tak skręcone kantówki przytwierdź do deski o wymiarach 35 × 25 cm – to będzie podłogą karmnika. W tym momencie pozostało zamocowanie dachu na wcześniej przygotowanych nacięciach. Przykręć go przy użyciu wkrętów do drewna oraz wkrętarki i… gotowe! Taki karmnik zdecydowanie będzie ozdobą Twojego ogrodu i wielką pomocą dla skrzydlatych gości w okresie jesienno-zimowym.
Gdzie zamontować karmnik dla ptaków i co w nim umieścić?
Jeśli chcesz, aby Twój karmnik był chętnie uczęszczany przez ptaki, to musisz go zamontować w odpowiednim miejscu. Wybierz miejsce ciche i spokojne, z dala od ruchliwej ulicy, czy ścieżki, po której często chodzą ludzie. Ptaki to niezwykle płochliwe zwierzęta, musisz o tym pamiętać! Do tego warto zamontować go nieco wyżej – minimalna wysokość to ok. półtora metra. Chodzi o to, aby inne zwierzęta nie dostały się do karmnika i nie zagrażały ptakom, ponieważ te szybko zrezygnują z kolejnych odwiedzin. Jeśli zaś chodzi o jedzenie, to postaw na surową, niesoloną słoninę i ziarna, np. pszenicy, łuskane ziarna słonecznika, proso, czy kasze o drobnych ziarnach. To z pewnością posmakuje skrzydlatym gościom!