Jak wybrać odpowiednią tarczę do cięcia drewna i metalu?

2022-05-31
Jak wybrać odpowiednią tarczę do cięcia drewna i metalu?

Pilarki to popularne narzędzia stosowane w wielu pracach warsztatowych do precyzyjnego ciecia. W zależności od charakterystyki ciętego materiału potrzebna będzie do tego inna tarcza. Czym powinna się charakteryzować tarcza do cięcia stali i drewna? Jak je wybrać?

Cięcie materiałów należy do podstawowych sposobów ich obróbki. Do skutecznego prowadzenia pracy trzeba zastosować właściwe akcesoria robocze. W pilarkach stołowych będzie to tarcza do cięcia metalu lub drewna. Jak odróżnić od siebie poszczególne typy tarczy i które akcesoria sprawdzą się przy prowadzeniu konkretnych prac?

Tarcza do metalu - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Precyzyjne cięcie stali i innych metali jest jedną z najbardziej powszechnych prac warsztatowych. W związku z tym, że prace wykonywane są często i wymagają różnych efektów, do cięcia wykorzystuje się rozmaite elektronarzędzia. Jedną z popularnych maszyn, która znajduje się w niemal każdym warsztacie, jest pilarka. Pozwala na cięcie po linii prostej z ogromną precyzją, jednak dla utrzymania skuteczności pracy trzeba w niej zastosować odpowiednią tarczę do cięcia stali.

W ofertach marketów budowlanych i sklepów narzędziowych znajduje się wiele różnego rodzaju tarcz pilarskich. Zanim zaczniesz zastanawiać się nad innymi parametrami, zwróć uwagę na średnicę akcesorium. Powszechnie w pilarkach stołowych stosowana jest uniwersalna tarcza do metalu 350 mm, jednak średnice są różne i mogą występować w granicach od 180 do 450 mm. Ten wymiar musi być dostosowany do parametrów pilarki, a także grubości ciętego materiału.

Zwróć uwagę także na maksymalną prędkość obrotową tarczy, która powinna być dostosowana do osiągów maszyny. Nie zapominaj o średnicy otworu wewnętrznego, który musi być dostosowany do parametrów uchwytu w pilarce.

Jakie tarcze do cięcia metalu wybrać?

Jeśli tarcza do cięcia metalu jest już dostosowana do parametrów pilarki, pora dostosować ją do charakterystyki cięcia i obrabianego materiału. Tarcze różnią się materiałem, z jakiego są wykonywane, formą wykończenia, a także grubością. Zasadniczo można podzielić je na tarcze gładkie i zębate.

Możesz spotkać tarcze do metalu 350 mm wykonane z materiału ściernego o jednolitej strukturze i o gładkich krawędziach. Są one przeznaczone głównie do bardzo precyzyjnych prac z materiałami o niewielkiej grubości. Sprawdza się głównie przy stali czarnej i stopach niekonstrukcyjnych. W tym przypadku poza średnicą ważna jest grubość tarczy do cięcia metalu. Akcesoria cienkie są bardzo precyzyjne i zbierają niewiele materiału, jednak szybko się zużywają, a przy nieumiejętnym cięciu materiału mogą pękać. Przeznaczone są przede wszystkim do twardych materiałów. Tarcze o większej grubości możesz zastosować do pracy z miękkimi materiałami, na których się nie tępią i utrzymują długo parametry robocze. Tną nieco wolniej, a rzaz ma większą grubość.

Przy cięciu stali często spotyka się tarcze zakończone zębami, które sprawdzają się przy pracach na grubszych elementach i twardej stali konstrukcyjnej. Szczególne rodzaje wykorzystywane są także do obróbki nierdzewki i stali kwasowej. Wykonane są z dwóch materiałów: stali w części konstrukcyjnej i zębów z węglika spiekanego, posypki diamentowej, lub innego materiału o dużej twardości. Wybierając tarczę do cięcia metalu, musisz kierować się przede wszystkim rodzajem materiału, z jakiego są wykonane. Ważny jest też rozmiar zębów i ich ilość, ponieważ drobniejsze zęby tną z większą precyzją, z kolei większe sprawdzają się przy cięciu wstępnym.

Tarcza do drewna - czym się charakteryzuje?

Drewno jest materiałem bardziej miękkim od stali, dlatego tarcza do cięcia drewna nie jest wykonywana z bardzo twardych wytopów. Z reguły jest to stal o jednakowych parametrach na całej powierzchni elementu. Tarcze pilarskie do elementów drewnianych rozpoznasz po wykończeniu ich obwodu zębami. W niektórych przypadkach są one zakończone twardszymi płytkami, dlatego na zębach grubość tarczy jest nieco większa, niż w środku jej konstrukcji. Bardzo często tarcza do cięcia drewna wykorzystywana jest w niewielkich ręcznych pilarkach, dlatego powszechnie spotyka się akcesoria o średnicy 180 mm.

Rodzaje tarcz do cięcia drewna

Przy wyborze tarczy do cięcia drewna należy się kierować podobnymi zasadami jak w przypadku akcesoriów do stali. Najważniejsze jest to, żeby tarcza była dopasowana wymiarami, parametrami i średnicą do urządzenia wykonującego pracę. Następnie możesz przejść do wyboru pozostałych parametrów.

Na rynku dostępne są różne rodzaje tarcz do cięcia drewna, a odrębności widoczne są przede wszystkim w charakterystyce zębów. Tarcze o mniejszej ilości dłuższych zębów sprawdzają się przy cięciu zgrubnym, gdzie wymagana jest niewielka precyzja. Z kolei mniejsza ilość drobniejszych zębów przydaje się do precyzyjnej pracy.

Warto zwrócić uwagę także na kształt zębów i ich ułożenie. Będzie to miało znaczenie przy doborze tarczy do konkretnego typu materiału i charakterystyki cięcia. Zęby mogą być ułożone zgodnie z kierunkiem cięcia i przeciwnie do niego. W pierwszym wariancie cięcie jest wolniejsze, jednak krawędzie materiału pozostają gładkie. Z kolei w drugim przypadku cięcie jest bardziej agresywne i szybsze, w efekcie czego obrabiany materiał ma nieregularne krawędzie.

Zęby mogą być też ułożone pod kątem, naprzemiennie dłuższe z krótszymi, a nawet zakończone dodatkową płytką z twardszego materiału. Odpowiednio dobrane rodzaje tarcz do cięcia drewna mogą wówczas przydać się także do płyt drewnopochodnych, sklejek i laminatów.

W większości przypadków tarcze do cięcia drewna i metalu są dostosowane konstrukcją do konkretnych prac oraz materiałów. Jednak ostatecznie czynności będzie wykonywał operator i to on subiektywnie oceni, jaki rodzaj tarczy najlepiej odpowiada jego zapotrzebowaniu. Dobrym sposobem przy urządzaniu warsztatu jest sięgnięcie po kilka tarczy o różnych kształtach, co pozwoli samemu ocenić ich przydatność.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.70 / 5.00 96 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-12-04
Szybko, profesjonalnie
2023-10-13
Super sprzedawca
pixel