Jak szlifować drewno a jak powierzchnie metalowe?

2022-02-09
Jak szlifować drewno a jak powierzchnie metalowe?

Szlifowanie powierzchni różnych materiałów należy do najpopularniejszych prac warsztatowych i budowlanych. Czynności mogą mieć na celu wstępne wygładzenie powierzchni, uformowanie elementu lub całkowite wypolerowanie. Akcesoria szlifierskie różnią się między sobą nie tylko ze względu na charakterystykę wykończonej powierzchni, ale także na rodzaj materiału. Dowiedz się czym i jak szlifować drewno, a także jak to się ma do szlifowania metali?

Na czym polega szlifowanie?

Szlifowanie to jeden z najczęściej przeprowadzanych procesów we współczesnym przemyśle. Ma on na celu uformowanie elementu w taki sposób, jak to zakłada projekt i z dużą dokładnością wymiarową. Może to być wstępne formowanie do dalszej obróbki lub nadanie elementowi ostatecznego wyglądu. Szlifowanie zaliczane jest do obróbki skrawaniem, czyli polega na formowaniu poprzez zbieranie wierzchniej warstwy materiału. Z uwagi na zróżnicowany efekt, jaki chcemy osiągnąć, używa się do tego rozmaitych narzędzi, a także materiałów.

Do szlifowania wykorzystuje się akcesoria ścierne głównie w postaci tarcz i papierów ściernych, ale także gąbek, czy tkanin filcowych. Niektóre prace szlifierskie można wykonywać manualnie, jednak z reguły używa się do tego odpowiednich elektronarzędzi. Maszyna wprowadza akcesoria ścierne w ruch obrotowy na poziomie nawet kilkunastu tysięcy obrotów na minutę, dzięki czemu obróbka przebiega znacznie szybciej. Przy szlifowaniu wielu jednakowych elementów stosowane są automatyczne taśmy maszynowe.

Jak szlifować drewno - najważniejsze informacje

Drewno należy do materiałów budowlanych miękkich, którego obróbka jest stosunkowo łatwa. Poza cięciem i wierceniem to właśnie szlifowanie drewna pozwala nadać mu charakterystycznego kształtu i formy. Jak szlifować drewno? Do tego typu prac wybiera się różne szlifierki, począwszy od uniwersalnych szlifierek kątowych wyposażonych w tarcze listkowe, po szlifierki specjalistyczne. Przy pracy na dużych płaskich elementach, takich jak deski drewniane czy meble, stosuje się szlifierki mimośrodowe. Z kolei przy bardziej precyzyjnych pracach na powierzchniach o licznych szczegółach lepiej sprawdza się szlifierka oscylacyjna.

Warto dodać, że wszystkie akcesoria wykorzystywane do szlifowania z reguły wykańczane są papierem ściernym. Ten materiał może być w formie krążków lub trójkątów pasujących do głowicy szlifierki. Wiele urządzeń wymaga zastosowania pasków papierów ściernych, które następnie nakładane są na wały. W ten sposób działają między innymi szlifierki stołowe taśmowe, które montuje się w warsztatach do wstępnej obróbki. Sporadycznie do szlifowania drewna stosuje się inne materiały ścierne.

Na rynku dostępnych jest wiele papierów przeznaczonych do prac z drewnem. Jaki papier do szlifowania drewna wybrać? Tutaj wiele zależy od charakteru pracy, a bardzo często przy obróbce jednego elementu będziesz korzystał z kilku typów papieru ściernego. Przy pracy zgrubnej i formowaniu ogólnego kształtu elementów stosuje się papiery ścierne o niskiej gradacji, czyli w granicach 36 do 100. Jaki papier do dokładnego szlifowania drewna i ostatecznej obróbki? Tutaj warto wybrać papiery w granicach 240 do 300, które wygładzają powierzchnię. Przy obróbce drewna jeszcze drobniejsze papiery raczej nie są stosowane.

Przy szlifowaniu drewna bardzo często stosuje się kilka nakładek papieru ściernego do obróbki jednego elementu. Każdą pracę rozpocznij od oceny tego, jaki papier będzie Ci potrzebny do danego etapu, a następnie wybierz taki o nieco drobniejszych ziarnach. Jeśli okaże się za delikatny, stopniowo obniżaj gradację, aż do osiągnięcia odpowiedniego wariantu. Wraz z postępem procesu szlifowania i potrzebą dokładniejszej pracy, będziesz z kolei dobierał drobniejszy papier aż do osiągnięcia ostatecznego efektu.

Charakterystyka szlifowania metali

Większość zasad dotyczących szlifowania metalu jest analogicznych do szlifowania drewna. W przypadku prac ze stalą czarną także stosuje się różnego rodzaju elektronarzędzia, choć podstawę stanowi szlifierka kątowa. To najbardziej uniwersalny sprzęt, który umożliwi dotarcie do dowolnego elementu, pozwala na wielogodzinną pracę, a także wykonywanie zarówno obróbki zgrubnej, jak i prac polerskich. Czasem szlifowanie metalu wymaga zastosowania urządzeń oscylacyjnych, choć to z reguły dotyczy prac związanych z polerowaniem lub zbieraniem starych warstw lakierniczych.

Podstawowym akcesorium ściernym jest tarcza do szlifowania metalu. Tutaj wybór jest większy, niż w przypadku tarczy do drewna i niekoniecznie musisz wybierać tarcze z papieru ściernego. Poza nimi szlifowanie metalu można przeprowadzić tarczami z glinu wykończonymi odpowiednimi żywicami. Takie sprawdzają się przy wstępnej obróbce, zbieraniu nierówności czy pozostałości po pracach spawalniczych. Przy dekoracyjnym lub bardzo precyzyjnym szlifowaniu metalu mogą przydać się odpowiednie końcówki do szlifowania i grawerowania. Jeśli chcesz, żeby ostateczna powierzchnia miała gładki, niemal lustrzany wygląd, będziesz musiał tarcze do szlifowania metalu zastąpić krążkami filcowymi lub odpowiednimi gąbkami.

Przy pracach z drewnem i stalą zalecane jest ostrożne i stopniowe zwiększanie mocy, obrotów czy grubości kruszyw na tarczy. Nieodpowiedni dobór parametrów może doprowadzić do powstania zbyt grubych rys na powierzchni obrabianego materiału. Ponadto w przypadku stali doprowadzenie do przegrzania materiału może wiązać się z utratą jego właściwości.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.70 / 5.00 96 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-12-04
Szybko, profesjonalnie
2023-11-06
Polecam.
pixel