Jak oświetlić dom na zewnątrz? Sprawdzamy najlepsze rozwiązania!

2021-03-28
Jak oświetlić dom na zewnątrz? Sprawdzamy najlepsze rozwiązania!

Jak oświetlić dom na zewnątrz? Zaplanuj strefy

Jeśli posiadasz dom z ogrodem, to z pewnością zależy Ci na odpowiednim oświetleniu. To nie tylko kwestia wygody i bezpieczeństwa, ale także okazja do stworzenia niezwykle przytulnej przestrzeni, w której przebywanie będzie samą przyjemnością. Wypoczynek na tarasie w trakcie letniego wieczoru? A może grill w altance w pierwszy dzień wiosny? Takie okazje aż proszą się o odpowiednie oświetlenie. Jak je zaplanować, aby nie wpaść w kicz i… po prostu nie przepłacić? Pamiętaj, że nie musisz równomiernie oświetlać całej posesji. Wręcz nie powinieneś tego robić! Tutaj doskonałym rozwiązaniem będzie podzielenie posesji na „strefy”, które wymagają odpowiedniej ilości światła.

Takimi „strefami” mogą być np.:

  • altanka ogrodowa,
  • ścieżki komunikacyjne,
  • skupiska roślin, czy kwiatów,
  • podjazd do garażu,
  • wejście do domu,
  • schody do domu,
  • taras,
  • czy nawet ciekawe szczegóły architektoniczne budynku.

To, które miejsca oświetlisz, zależy od Ciebie i od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Oświetlenie bujnego ogrodu może dać wspaniały efekt, zwłaszcza w letni wieczór. Z kolei oświetlenie ścieżek, czy bramy na posesję (poza dodatkową estetyką) ma także znaczenie praktyczne – po prostu ułatwi poruszanie się po posesji Tobie oraz Twoim gościom.

Zewnętrzne oświetlenie domu o różnym natężeniu

Gdy już ustalisz, gdzie chcesz zamontować zewnętrzne oświetlenie domu (ogrodu, podjazdu itd.), pora na zakup lamp. Tutaj wybór jest spory, jednak pod uwagę należy wziąć kilka czynników, aby (mówiąc najprościej w świecie) nie przepłacić lub „nie przedobrzyć” (uzyskując nieco kiczowaty efekt zbyt dużej ilości świateł). Pamiętaj, że różne miejsca mogą potrzebować innego natężenia światła. Przykłady:

  • Najintensywniejsze oświetlenie powinno dotyczyć bezpośredniego otoczenia domu, czyli wejścia, podjazdu, czy tarasu.
  • Światło o średnim natężeniu, czyli nieco delikatniejsze, możesz zamontować na ścieżkach, w okolicach furtki, czy bramy wjazdowej – będzie się to prezentować efektownie i gustownie.
  • Punktowe źródła światła możesz wykorzystać do podkreślenia konkretnych elementów dekoracyjnych, np. przyciętych krzewów, czy tzw. małej architektury.

Pamiętaj, że zewnętrzne oświetlenie domu może dać fantastyczny efekt, jednak trzeba uważać, aby nie przedobrzyć. Planując oświetlenie zewnętrzne, dużo ciekawsze efekty uzyskuje się, wykorzystując lampy montowane punktowo. Daje to kapitalną grę światła i cienia, tworząc magiczną i przytulną atmosferę.

Jak oświetlić elewację domu?

Jak oświetlić elewację domu, aby całość prezentowała się efektownie? Do oświetlenia drzwi wejściowych z pewnością sprawdzą się kinkiety. Po pierwsze: wyglądają bardzo estetycznie. Po drugie: mogą rzucić światło bezpośrednio na klamkę i zamek. To połączenie estetyki i praktyczności. Jeśli posiadasz wyższe schody do domu, to możesz oczywiście oświetlić każdy stopień z osobna, np. stosując oprawy punktowe

Ważne jest, aby lampy nie świeciły bezpośrednio w okna. Czasem umieszcza się reflektory na trawniku, kierując strumień światła równolegle do ściany budynku. W ten sposób można pięknie podkreślić wyróżniające się elementy fasady, w tym gzymsy, czy wnęki. W tym przypadku można jednak łatwo przedobrzyć, właśnie poprzez zbytnie oświetlenie okien. Ciekawszym rozwiązaniem może tu być oprawa naścienna, która daje bardzo ciekawe efekty świetlne na fasadzie i przy wejściach do budynku. To gustowne i dyskretne oświetlenie doda budynkowi głębi, dodatkowo ułatwiając poruszanie się po zmroku.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.70 / 5.00 96 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-11-27
O.K.
2023-11-02
Wszystko ok
pixel