Jak chronić słuch w miejscu pracy? Dowiedz się więcej
Dlaczego ochrona słuchu w miejscu pracy jest tak ważna?
Zacznijmy od tego, że słuch należy odpowiednio zabezpieczać wszędzie tam, gdzie hałas przekracza dopuszczalne normy. Jakie są normy? Zgodnie z polskim prawem obowiązek stałej ochrony słuchu występuje, gdy natężenie hałasu przekracza 85 dB. Do tego, jeśli w miejscu pracy natężenie hałasu przekracza 80 decybeli, to sam pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia nam odpowiedniej ochrony. Jednak jak przyznają lekarze, odpowiednie zabezpieczenia należy wdrożyć również w
przypadku nieco mniejszego natężenia. I tutaj absolutnie zbawienne okazują się różnego rodzaju zatyczki, czy nauszniki ochronne. Samo zabezpieczenie powinieneś dobrać na podstawie specyfiki wykonywanej pracy.
A dlaczego ochrona słuchu w miejscu pracy jest tak ważna? Cóż, w przypadku hałasu od 35 do 70 dB możemy liczyć się z negatywnymi skutkami, wywołującymi zmiany w układzie nerwowym, co może skutkować obniżeniem koncentracji oraz wydajności. W skrajnych przypadkach może dojść do poważnego uszkodzenia słuchu. Ale to nie wszystkie zagrożenia, jakie czyhają na nas w głośnym środowisku pracy. Długotrwałe narażenie na hałas skutkuje również problemami ze snem, depresją oraz ogólnym zdrowiem. Właśnie dlatego odpowiednie zabezpieczenia są absolutną podstawą i to nie tylko w ostateczności i przy skrajnym hałasie. Tutaj idealnie sprawdza się zasada: „lepiej zapobiegać niż leczyć”.
Jak chronić słuch w miejscu pracy?
Dziś na rynku znajdziesz naprawdę dużo rozwiązań, które pomagają chronić słuch w miejscu pracy. Najpopularniejszym wyborem są proste zatyczki do uszu. Ich zalety? Są małe, mieszczą się w każdej kieszeni oraz kosztują naprawdę niewiele. Do tego można kupić od razu dozownik z większą ilością zatyczek, np. model o pojemności 500 par. To doskonałe rozwiązanie, które można umieścić w miejscu pracy. W ten sposób każdy pracownik będzie odpowiednio chroniony, a dostęp do zatyczek maksymalnie uproszczony. Należy jednak pamiętać o odpowiednim umieszczeniu ich w uchu (aby maksymalnie efektywnie chroniły nasz słuch) oraz zachowaniu higieny – w przeciwnym wypadku narażasz się na dokuczliwą infekcję ucha.
Kolejnym rozwiązaniem są słuchawki przeciwhałasowe. Te obejmują całą małżowinę uszną oraz oferują jeszcze lepsze tłumienie niż zatyczki. Jeśli pracujesz w kasku lub hełmie, to dobrym pomysłem będą zintegrowane środki ochrony słuchu. Na czym polega to rozwiązanie? Tego typu słuchawki występują w postaci nauszników montowanych bezpośrednio do skorupy kasku na specjalnych zapadkach. Tego typu rozwiązanie minimalizuje ryzyko zrzucenia słuchawek z głowy.
Ochrona słuchu a specyfika miejsca pracy
Pamiętaj, że wszelkiego rodzaju środki ochrony słuchu należy dobrać odpowiednio do zakresu wykonywanych obowiązków. Tutaj należy przede wszystkim uwzględnić:
• miejsce pracy,
• charakter wykonywanych czynności i hałasu,
• to, czy są wykorzystywane w nich inne środki ochrony indywidualnej (oczu, głowy, twarzy),
• a także indywidualne potrzeby i predyspozycje pracownika (chodzi przecież również o to, aby
zachować komfort pracy i poruszania się).
Jeśli chodzi o środki ochronne, to każdy fachowiec może wybierać spośród:
• profesjonalnych zatyczek i stoperów do uszu,
• nauszników i słuchawek wygłuszających/tłumiących hałas,
• nauszników nakaskowych/nahełmów.
Jak widzisz, do Twojej dyspozycji pozostaje cała gama środków ochronnych. Wszystkie posiadają swoje indywidualne cechy, dlatego warto przed zakupem uwzględnić specyfikę środowiska pracy. Warto jeszcze raz przypomnieć, że jeśli w miejscu pracy natężenie hałasu przekracza 80 decybeli, to sam pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia nam odpowiedniej ochrony. Pamiętaj, że ze zdrowiem nie ma żartów!