Jak bezpiecznie ściągnąć izolację z przewodów?

2021-11-22
Jak bezpiecznie ściągnąć izolację z przewodów?

Izolacja gumowa lub silikonowa na przewodach elektrycznych ma zapewnić bezpieczeństwo sprzętowi oraz użytkownikom. W czasie prac instalacyjnych konieczne jest jednak odkrycie przewodów i ściąganie izolacji z kabli. Jakich narzędzi użyć do tych prac i dlaczego nóż kuchenny nie jest najlepszym z nich?

Ściąganie izolacji z kabli - dlaczego warto wybrać solidne narzędzia?

W czasie użytkowania budynku przewody elektryczne kojarzą się tylko z wtyczkami na końcu, dla których musisz znaleźć miejsce w nielicznych gniazdach. Tymczasem w czasie prac remontowych, budowlanych i serwisowych jedną z podstawowych prac z siecią jest ściąganie izolacji. Jest to konieczne do odsłonięcia przewodu, a następnie stabilnego połączenie go z innymi częściami sieci.

Z uwagi na częste wykonywanie tej pracy i obsługę różnych przewodów, w sprzedaży dostępne są różnego rodzaju narzędzia do ściągania izolacji. Ich jakość także nie jest jednolita, dlatego lepiej zwrócić uwagę na narzędzia profesjonalne i sprawdzone. Tylko takie pozwalają na bezpieczne wykonywanie prac na trudnej instalacji. Warto wybrać sprzęt z izolacją rękojeści VDE, która chroni użytkownika przed porażeniem.

Dobre narzędzia to takie, które również ułatwią wykonywanie prac. Ich konstrukcja nie może uszkodzić przewodu, a ma jedynie zdjąć zewnętrzną osłonę. Jest to warunkiem niezbędnym, żeby sieć pracowała poprawnie. Dodatkowo konstrukcja przewodów musi ułatwiać wykonywanie pracy i przyspieszać cały proces. Będzie to miało ogromne znaczenie w zajęciach, gdzie czynności są powtarzalne.

Profesjonalne szczypce do ściągania izolacji

Wystarczy spojrzeć na pracę elektryka, żeby zdać sobie sprawę, jak ważne są solidne szczypce do ściągania izolacji. Odpowiednio dobrany profesjonalny sprzęt spełnia wszystkie funkcje, które są wymagane od tego typu narzędzi. Jest bezpieczny dla przewodów, wygodny w użyciu, a praca nim przebiega szybko. Kilka wariantów szczypiec do ściągania izolacji z wymyślnymi końcówkami znajdzie się w każdej torbie narzędziowej takiego specjalisty. W podobne akcesoria możesz też wyposażyć swój warsztat.

Choć na pierwszy rzut oka szczypce są niemal identyczne, poszczególne warianty różnią się od siebie. Widoczne to jest szczególnie w kształcie końcówek. Cześć z nich wyposażona jest w głowice pozwalające na zdejmowanie osłon zbiorczych z całej wiązki przewodów. Ich rozstaw szczęk i kształt dostosowane są do większych średnic. Drugą grupę stanowią szczypce do ściągania izolacji, które możesz wykorzystać do zdejmowania osłon z pojedynczych przewodów. Te są nieco mniejsze, a gilotynowa konstrukcja szczęk pozwala na intuicyjne wykonywanie prac.

Szczypce do ściągania izolacji często są dodatkowo wyposażone w regulowane oporniki. Te elementy zapobiegają całkowitemu zamknięciu się szczypiec i wskazują, do jakiego momentu szczęki będą zbliżały się do siebie. To pozwala dostosować rozstaw szczęk narzędzia od grubości przewodów i pracować jednymi szczypcami przy przewodach o różnych grubościach.

Inne narzędzia do ściągania izolacji

Nie przy wszystkich pracach sprawdzą się szczypce, nawet wyposażone w szczęki o bardzo nietypowych kształtach. Często ściąganie izolacji z kabli musi być prowadzone za pomocą nożyków lub innych narzędzi. Oczywiście odradzamy tu sprzęty kuchenne, przy których masz większą szansę na uszkodzenie dłoni, niż skuteczne zdjęcie izolacji.

Wśród narzędzi do ściągania izolacji największą popularnością cieszą się nożyki z zakończeniem haczykowatym. Wykorzystywane są do zdejmowania osłon zewnętrznych z wiązki przewodów. Mogą być stosowane do przecinania osłon okrągłych, jednak ich głównym przeznaczeniem są osłony eliptyczne. Ręczne nożyki muszą być prowadzone bardzo precyzyjnie, co zapobiegnie uszkodzeniu przewodów. Przy cięciu osłon przewodów o średnicach powyżej 25 mm sprawdzają się nożyki z regulacją wysunięcia ostrza.

Ciekawym przykładem profesjonalnych narzędzi do ściągania izolacji są automatyczne szczypce. Ich budowa tylko w niewielkim stopniu przypomina klasyczne szczypce. Narzędzia są wyposażone w podwójne ostrza, które nie tylko zdejmują izolację na całym obwodzie przewodu, ale także ułatwiają jej zsunięcie. Narzędzia mają regulowany rozstaw, dlatego z łatwością można dostosować je do średnicy i kształtu przewodu.

Większość z wymienionych produktów do ściągania izolacji z kabli znajdziesz w sklepie majstero.pl. Część z nich jest wyposażona w zabezpieczenia VDE, inne mają osłony gumowe na rękojeściach. Niezależnie od rodzaju zabezpieczenia przy pracach elektrycznych zawsze warto stosować próbniki napięcia. Dzięki nim ocenisz, czy przewód lub urządzenie jest pod napięciem i czy prowadzenie prac będzie bezpieczne.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.70 / 5.00 96 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-12-01
Dziękuję za profesjonalną i szybką obsługę zamówienia.
2023-11-02
Wszystko ok
pixel