Kategorie

Płacę przez PayU

Podział i Zastosowanie Szczypiec

Szczypce to jedno z najbardziej popularnych narzędzi ręcznych. Korzystają z nich nie tylko profesjonaliści, ale również domowi majsterkowicze. Ich popularność opiera się na wszechstronnościzastosowań oraz łatwości użytkowania. 

Główne zadanie szczypiec to zwiększenie wydajności ludzkiej dłoni, co pozwala na wykonywanie takich czynności jak m.in: przytrzymywanie elementów, ich cięcie, zgniatanie, zaginanie czy kształtowanie. Jest to możliwe, dzięki konstrukcji szczypiec, które działając zgodnie z zasadą dwuramiennej dźwigni są w stanie zamienić niewielką siłę dłoni przyłożoną do rękojeści na definitywnie większą siłę, która pojawia się na szczękach i pozwala na efektywne zaciskanie lub cięcie. 

Na rynku istnieją szczypce uniwersalne (tak zwane kombinerki) przeznaczone do wykonywania najrozmaitszych zadań (na ogół podstawowych) oraz szczypce bardziej wyspecjalizowane, które pojawiały się wraz z rozwojem rzemiosła oraz nasilającą się industrializacją. Dzięki temu, obecnie istnieje około 100 popularnych typów szczypiec. Niemniej jednak ich podstawowy podział jest dość prosty i wyróżnia następujące rodzaje szczypiec:

- szczypce tnące (szczypce boczne, szczypce czołowe, obcęgi),

- szczypce zaciskające, szczypce płaskie, szczypce do rur,

- szczypce uniwersalne, używane zarówno do cięcia, jak i zaciskania (szczypce uniwersalne, szczypce tnące wydłużone, szczypce radiowo-telefoniczne itp.).

Szczypce można podzielić również ze względu na kształt tzw. szczęk (w przekroju). Istnieją trzy podstawowe kształty szczypiec:

- płaskie (np. w szczypcach uniwersalnych),

- półokrągłe (np. w szczypcach wydłużonych bez ostrza bocznego),

- okrągłe (np. w szczypcach dla elektroników).

Ze względu na dużą różnorodność produkowanych szczypiec, wyszczególnia się również różne typy ostrzy występujących w szczypcach. Trzy podstawowe rodzaje to:

Szczypce boczne to najpopularniejszy rodzaj szczypiec tnących. Występują w zróżnicowanej długości, kształcie i ostrzach. Szczypce środkowe zapewniają dogodny kąt ostrza, co zapewnia wysoką jakość cięcia. Jest to wygodniejsze dla użytkownika, ponieważ wymaga mniejszej siły w trakcie użytkowania. Szczypce czołowe czy kątowe są natomiast używane wtedy, kiedy dostęp do przecinanego materiału jest mocniej ograniczony, a drut czy kabel wymagają przycięcia zaraz przy innej powierzchni.

Niezależnie od przeznaczenia czy rodzaju ostrzy, każda para szczypiec składa się z trzech podstawowych elementów:

- dwóch rękojeści którymi chwyta się narzędzie. Rękojeści powinny być zaprojektowane zgodnie z zasadami ergonomii tak, aby praca szczypcami była bezpieczna i wygodna dla dłoni.

- złącza, czyli osi (trzpienia) szczypiec. Wyróżnia się trzy rodzaje złączy (nakładkowe, z podcięciem i wsuwkowe), jednak niezależnie od rodzaju, złącze to musi poruszać się bez żadnego luzu, tak aby szczypce z łatwością mogły być otwierane i zamykane jedną ręką. Jest to najważniejszy element szczypiec.

- główki ze szczęką zaciskającą i ostrzem tnącym. Krawędzie główki powinny być precyzyjnie oszlifowane do odpowiedniego kształtu. Dwie krawędzie tnące muszą być ostre i dokładnie przylegać do siebie.

Szczypce są odkuwane ze stali stopowej lub niestopowej. Zwykłe szczypce produkuje się ze stali niestopowej o zawartości węgla 0,45%. Szczypce wysokiej jakości oraz o zwiększonej wytrzymałości wytwarza się ze stali o większej zawartości węgla lub/i dodatku stopu np. chromu lub wanadu. Obecnie, produkcją szczypiec zajmują się takie firmy, jak KNIPEX, NEO, VBW, WIHA czy GEDORE.

Poniżej zaprezentowano przykłady szczypiec – zarówno tych uniwersalnych, jak i bardziej wyspecjalizowanych:

1) SOLIDNE PROFESJONALNE KOMBINERKI SZCZYPCE UNIWERSALNE NEO

Profesjonalne szczypce uniwersalne (tzw. kombinerki) firmy NEO. Ostrza tnące pozwalają na cięcie kabli oraz drutu. Rękojeści posiadają nasadki wykonane z tworzywa sztucznego. Ich dobre wyprofilowanie zapewnia wygodną pracę i pewny chwyt. Ten model to niezastąpione narzędzie w każdym warsztacie lub domu oraz dobry początek przy budowaniu podstawowego wyposażenia narzędziowego.

2) SZCZYPCE PŁASKIE KRÓTKIE IZOLOWANE KNIPEX 20 06 160 CHROMOWANE

Profesjonalne szczypce płaskie izolowane firmy Knipex. Szczypce płaskie, krótkie z szerokimi szczękami chwytającymi. Rękojeści z grubymi dwu-komponentowymi nasadkami z tworzywa, izolowane do 1000V. Ząbkowana, twarda powierzchnia szczęk oraz idealnie wyprofilowane rękojeści sprawiają, że praca tym narzędziem to przyjemność.

3) OBCĘGI/ CĘGI ZBROJARSKIE KNIPEX 99 04 220-250-280 NIKLOWANE

Profesjonalne obcęgi/ cęgi zbrojarskie firmy Knipex. Przystosowane do pracy przy dużych obciążeniach. Charakteryzują się dobrym wyważeniem i dużą odpornością na zużycie. Idealne do skręcania i cięcia drutu zbrojeniowego w jednej operacji. Jest to jedno z najbardziej popularnych narzędzi na świecie. Gwarancja jakości oraz precyzji wykonania na najwyższym poziomie sprawia, że obcęgi mają sobie równych.

4) PROFESJONALNE SZCZYPCE REWOLWEROWE / OBROTOWE WIHA 29550

Profesjonalne szczypce rewolwerowe/oczkowe niemieckiego producenta Wiha. Szczypce do wycinania otworów w różnych materiałach, takich jak: tworzywa sztuczne, skóra, papier oraz do łączenia ich dzięki stemplom. Magazynek obrotowy wyposażony w 3 wymienne nasadki dziurkujące różnej wielkości i 3 stemple. Szczypce posiadają bardzo dobrze wyprofilowane nakładki rękojeści, co zapobiega wyślizgiwaniu się narzędzia z dłoni. Oznaczenie rozmiarów otworów dziurkujących na narzędziu znacznie usprawnia pracę. Wysoka jakość wykonania gwarantuje długi i przyjemny okres użytkowania. Najlepsze narzędzie do wykonywania precyzyjnych otworów w papierze, skórze i  tworzywie sztucznym.

5) SZCZYPCE TNĄCE BOCZNE IZOLOWANE KNIPEX 70 06 125-140-160-180

 

Profesjonalne, szczypce tnące boczne izolowane firmy Knipex to niezastąpione narzędzie tnące do różnorodnych zastosowań. Szczypce przeznaczone do cięcia drutu miękkiego, twardego i bardzo twardego. Rękojeści z grubymi dwu-komponentowymi nasadkami z tworzywa, izolowane do 1000V. Szczypce tnące boczne Knipex odznaczają się trwałością oraz wysoką jakością wykonania. Dzięki twardym ostrzom cięcie nie sprawia najmniejszego problemu i nie wymaga użycia dużej siły przez użytkownika. Ergonomiczna rękojeść o zoptymalizowanym kształcie zapewnia doskonałe trzymanie ręką i efektywne przenoszenie siły bez uczucia zmęczenia. Czyste cięcie cienkiego drutu miedzianego możliwe jest nawet końcówką ostrzy. Smukła główka umożliwia pracę w trudno dostępnych miejscach.

6) SZCZYPCE DO PIERŚCIENI SEGERA ZEWNĘTRZNYCH KNIPEX 46 11 A0-A1-A2-A3-A4

 

Profesjonalne szczypce do pierścieni osadczych/zabezpieczających zewnętrznych w otworach firmy Knipex. Stabilne końcówki zabezpieczające przed wyślizgiwaniem się chwytanego przedmiotu. Rękojeści pokryte cienką warstwą tworzywa PCW. Mocne, odkuwane szczypce do pierścieni zabezpieczających to gwarancja jakości oraz precyzji wykonania na najwyższym poziomie.

Szeroka dostępność podstawowych rodzajów szczypiec, przy jednoczesnym coraz łatwiejszym dostępie do tych bardziej wyspecjalizowanych sprawiają, że każdy jest w stanie znaleźć szczypce odpowiadające nawet najbardziej wymagającym użytkownikom.


Odbieraj promocje, prezenty, rabaty


Wyrażam zgodę na przetważanie danych

Opinie klientów o Majstero.pl