Kategorie

Płacę przez PayU

Sekatory - podział i rodzaje

Cięcie roślin jest jednym z wielu zabiegów, który powoduje, że rośliny są zadbane. Poprawia to ich zdrowotność oraz wpływa na pobudzenie kwitnienia i owocowania. Systematyczne przycinanie drzew sprzyja ich rozwojowi, a odpowiednio przycięte krzewy stanowią ozdobę same w sobie. 

Sekator stał się zatem niezbędnym narzędziem pracy dla każdego ogrodnika, sadownika czy winiarza; niezależnie od tego, czy jest profesjonalistą czy pasjonatem-amatorem.

Na rynku dostępnych jest wiele różnych narzędzi do przycinania krzewów, kwiatów i drzew. Wyróżnić można:

- nożyce do żywopłotu,

- nożyczki ogrodowe (uniwersalne oraz osobne do kwiatów i do ziół),

- piłkę do gałęzi,

- pilarki elektryczne bądź spalinowe,

- okulizak – do szczepienia roślin metodą okulizacji, czyli oczkowania,

- noże, takie jak szczepak czy sierpak,

- sekatory – najpopularniejsze narzędzie spośród wyżej wymienionych.

Sekatory można podzielić na dwie grupy podstawowe. Mniejsze z nich – jednoręczne - służą do cięcia młodych gałęzi, kwiatów i ziół; na ogół o średnicy nie większej niż 30 mm. Większe - dwuręczne - można wykorzystać do cięcia grubszych, zdrewniałych gałęzi o średnicy nawet do 55 mm. W 1997 roku marka Fiskars wprowadziła na rynek pierwszy sekator uniwersalny (inaczej tyczkowy) „Żyrafa”, który charakteryzował się długą rączką gwarantującą zasięg do około 4m (plus możliwość użycia przedłużki – zasięg zwiększał się do 6m). Użycie sekatora uniwersalnego pozwala na cięcie trudno dostępnych gałęzi – nawet w koronie drzewa – bez użycia drabiny.

Wielu producentów, w tym między innymi Fiskars, posiadają w swojej ofercie sekatory, zarówno jedno-, jak i dwuręczne, dedykowane kobietom. Modele te charakteryzują się niezwykłą lekkością cięcia. Czasami również ciekawymi wersjami kolorystycznymi. Ponadto, na rynku z łatwością znaleźć można sekatory produkowane specjalnie dla osób leworęcznych. Sekatory można podzielić na:

- Sekatory nożycowe: o działaniu podobnym do nożyc, a więc oba ostrza (jedno wygięte, a drugie w kształcie haka) zachodzą na siebie. Część wypukła odpowiada za cięcie, a wklęsła za przytrzymanie gałęzi. Niektóre modele wyposażone są w ząbki, które jeszcze lepiej podtrzymują ciętą gałąź. Ten rodzaj sekatora doskonale  sprawdza się przy cięciu jednorocznych pędów i gałęzi. W tego typu cięciach sekatory nożycowe są bardziej precyzyjne. 

- Sekatory kowadełkowe: składają się z jednego ostrza oraz grubej, metalowej stalnicy, często z nakładką, do której dociskane jest ostrze. Tego typu sekatory nadają się bardziej do zdrewniałych gałęzi czy twardszych pędów. W przypadku młodszych gałęzi często nie są w stanie wykonać precyzyjnego cięcia o należytej gładkości i może dojść do zmiażdżenia delikatnego pędu. Poza tym nie wymagają tyle siły przy cięciu, co sekatory nożycowe.

 

Niektórzy producenci wyszczególniają jeszcze jeden typ głowicy, są to tzw.:

 

- Sekatory hook: które tak, jak sekatory nożycowe - odpowiednie są do precyzyjnego cięcia świeżych gałęzi. Są jednak precyzyjniejsze – ciąć można nawet czubkami ostrzy.

 

Sekatory różnią się od siebie również maksymalną średnicą jaką są w stanie przeciąć - zakres cięcia waha się od kilku do kilkudziesięciu milimetrów. Niemniej jednak, niektóre z sekatorów dostępnych na rynku posiadają regulowaną średnicę cięcia. I jest to raptem jedno z szeregu udogodnień, które można spotkać w przypadku nowoczesnych sekatorów. Do pozostałych należą:

 

- Antypoślizgowa powłoka na rączkach,

 

- Regulacja długości rączek (dzięki czemu sekator dobrze leży zarówno w małej, jak i dużej dłoni),

 

- Ergonomiczna rączka obrotowa, która pozwala na pracę wszystkimi palcami dłoni jednocześnie,

 

- Mechanizm blokujący ostrza.

 

Ponadto, dobry sekator powinien zapewniać czyste cięcie i minimalizować tarcie. Dobrze, jeśli ostrza wykonane są z wysokiej jakości stali. Niektórzy producenci, oprócz klasycznych sekatorów, posiadają w swojej ofercie modele tzw. przemysłowe. Są to sekatory z grupy elektronarzędzi – sterowanie i zasilanie odbywa się dzięki akumulatorom lub zasilaniu kablowemu. Dodatkowe zasilanie oraz specjalnie opracowana ergonomia wpływają nie tylko na jakość i tempo pracy, ale również zapewniają ulgę mięśniom rąk i ramion przy całodziennej pracy. Poniżej przedstawiono przykładowe sekatory producentów taki, jak fińska marka Fiskars czy szwajcarska marka Felco:

 

SEKATORY JEDNORĘCZNE

 

1) SOLIDNY SEKATOR OGRODNICZY Z OBROTOWĄ RĄCZKĄ FISKARS 111520

 

Sekator Fiskars z obrotową rączką wykonaną z niezwykle wytrzymałego poliamidu wzmocnionego włóknem szklanym. Ergonomia rączki pozwala na pracę z wykorzystaniem wszystkich palców dłoni jednocześnie. Ostrze z wysokogatunkowej stali CrMoV pokryte powłoką PTFE zapewnia czyste cięcie. W zestawie z sekatorem znajduje się pokrowiec, który można przypiąć do spodni. Dzięki niemu sekator znajduje się zawsze pod ręką. Pokrowiec wykonany jest z tworzywa sztucznego odpornego na zarysowania - pełna mobilność i ergonomia!

2) PROFESJONALNY SEKATOR OGRODNICZY 270 MM FELCO NR 13

Profesjonalny sekator szwajcarskiej marki Felco posiada wygodne i lekkie uchwyty wykonane z kutego aluminium. Uchwyty te są objęte narzędzia mogą zostać wymienione. Jest to sekator niezwykle ergonomiczny – posiada zabezpieczenie dla dłoni i nadgarstków. Wbudowana głowica kątowa w połączeniu z idealnym kształtem uchwytów oraz podkładce pochłaniającej wstrząsy zapewniają optymalizację wywieranej siły. Sekator ten może być używany przez osoby zarówno praworęczne, przy czym dedykowany jest bardziej większej dłoni. Idealnie sprawdzi się w sadownictwie, pracy w parkach i ogrodach oraz przy zwykłej uprawie roślin.

 

SEKATORY DWURĘCZNE

 

1) ORYGINALNY DWURĘCZNY SEKATOR OGRODNICZY FISKARS 112590 L78

Nożycowy sekator dwuręczny Fiskars pozwala na cięcie gałęzi o grubości do 50 mm. Innowacyjny mechanizm PowerGear™ zwiększa siłę cięcia i redukuje wysiłek podczas pracy. Natomiast technologia PowerStep™ pozwala ciąć gałęzie w 1, 2 lub 3 nieforsownych krokach, w zależności od grubości przecinanej gałęzi. Sekator dwuręczny Fiskars został wykonany z trwałego poliamidu wzmocnionego włóknem szklanym, co uczyniło go lekkim, a jednocześnie wytrzymałym. Ostrze tnące pokryto powłoką PTFE, która zmniejsza tarcie. Sekator nożycowy dźwigniowy to idealne rozwiązanie do cięcia świeżych gałęzi, a głowica Hook pozwala na idealne i precyzyjne cięcie świeżych gałęzi, nawet czubkami ostrzy.w


Odbieraj promocje, prezenty, rabaty


Wyrażam zgodę na przetważanie danych

Opinie klientów o Majstero.pl