Kategorie

Płacę przez PayU

Końcówki wkrętakowe i uchwyty do bitów

Końcówki wkrętakowe zwane także bitami lub grotami to narzędzia, które są wykorzystywane w domu, w warsztacie i na budowie. Wszędzie tam, gdzie potrzebne jest łączenie za pomocą wkrętów i śrub. Bity, w połączeniu z uchwytem rękojeści wkrętakowej lub z uchwytem do elektronarzędzia, tworzą jedno spójne narzędzie gotowe do pracy z wkrętami. Różnorodność końcówek jest duża, zarówno ze względu na długość, jak i materiał, z którego są
wykonane. Jakie bity będą najlepsze do pracy w drewnie, a jakie do pracy z innymi materiałami? Podczas wkręcania w bicie występują naprężenia skręcające – co to oznacza i jak to wygląda w praktyce?
rodzaje bitów grotów

 

Jak zatem widać, końcówki bitów są naprawdę zróżnicowane. Ich dobór powinien zaczynać się od wybrania odpowiedniego rodzaju bitu czyli np. czy to ma być profil krzyżowy PZ lub PH, czy Torx, a może Torx Plus. Oznacza to, że użytkownik powinien posiadać wiedzę na temat tego, jakie gniazdo występuje we wkrętach, z którymi będzie pracował. 

Nie mniej jednak, najprostszy i jednocześnie najpopularniejszy, podział bitów prezentuje się następująco:

- Bity krzyżowe PH,

- Bity krzyżowe PZ,

- Bity TORX

- Bity sześciokątne.

rodzaje bitów

Kolejny krok to określenie warunków pracy bitu, czyli z jakimi narzędziami lub urządzeniami będzie współpracował, i w jakim materiale. Ponadto, czas pracy oraz przeznaczenie (praca seryjna lub jednostkowa) takiego bitu również mają znaczenie. W praktyce, dużo większym zainteresowaniem cieszą się bity przeznaczone do pracy jednostkowej i to ich przykłady zaprezentowano w dalszej części artykułu. Zastosowanie grotu o odpowiednich właściwościach materiałowych ma istotny wpływ na zachowanie się końcówki bitu w gnieździe ( inaczej mówiąc - profilu wkrętu). Dzięki temu eliminowane jest ryzyko łamania bitów oraz wyrabiania gniazd wkrętów. Podczas wkręcania w końcówce wkrętakowej występują naprężenia. Są to naprężenia skręcające, które powodują, że bit się odkształca. Niektórzy producenci oferują końcówki posiadające tzw. strefę skrętną.

Strefa skręcająca w bitach

Po lewej stronie znajduje się strefa skrętna bitu. Po prawej widnieje wykres ukazujący przebieg momentu skręcającego w czasie - jak można zauważyć, podczas wkręcania w drewno wartość momentu wzrasta równomiernie. Przy wkręcaniu w materiał twardy np. metal, wartość momentu wzrasta bardzo szybko, w krótkim przedziale czasowym. 

Bity wyposażone w tę strefę są bardziej trwałe i zdecydowanie mniej podatne na złamania pod obciążeniem. Dzięki strefie skrętnej bit może odkształcić się w znacznym stopniu nie pękając czy łamiąc się, a potem wrócić do stanu początkowego. Dzięki nieustającym ulepszeniom, na rynku zaczęły się już pojawiać bity z połączeniem DWÓCH stref skrętnych w uchwycie oraz strefy skrętnej w grocie. Jest to tak zwany system TriTorsion, czyli innymi słowy – aż 3 strefy skrętne. Na rynku występuje obecnie dwóch liderów, którzy oferują mocne, trwałe, wysokiej jakości końcówki wkrętakowe: niemieccy producenci Wera i Wiha. Poniżej kilka ciekawych przykładów modeli bitów w/w producentów:

1) PROFESJONALNY BIT GROT UDAROWY PH 2,3 WERA IMPAKTOR 25MM PHILLIPS

bit wera impaktor

Wera Impaktor przeznaczone do pracy z użyciem mocnych wkrętarek, zaprojektowane specjalnie do przenoszenia dużych sił podczas montażu. Poprzez połączenie dwóch stref skrętnych w uchwycie Impaktor oraz strefy skrętnej w grocie Impaktor uzyskuje się w rezultacie wspomniany wczęsniej system TriTorsion, czyli 3 strefy skrętne!

2) PROFESJONALNY BIT GROT PH 1,2,3 DO DREWNA WERA 25MM PHILLIPS

bit wera bcd

Posiada strefę skrętną BiTorsion, która zmniejsza twardość trzonu grotu (w stosunku do części roboczej) o około 20%. Groty pokryte są powłoką diamentową ograniczającą ryzyko wyślizgiwania się końcówki grotu z gniazda wkrętu. Drobne diamentowe cząsteczki „wcinają się” podczas montażu w gniazdo  wkrętu.

3) PROFESJONALNY BIT GROT UDAROWY PZ 1,2,3 WIHA MAXXTOR 49MM POZIDRIV

bit wiha maxxtor pz

Bit krzyżowy. Wykonany z wysokiej jakości stopowej stali narzędziowej, specjalnie hartowanej. Płaszcz z przezroczystego, odpornego na uderzenia tworzya sztucznego Idealnie nadaje się do wydajnych wkrętarek udarowych. Optymalne prowadzenie i wysokie bezpieczeństwo pracy dzięki płaszczowi z tworzywa sztucznego.

4) PROFESJONALNY BIT GROT UDAROWY TORX WIHA MAXXTOR 29MM T10, T15, T20, T25, T30, T40

bit wiha maxxtor torx

Bit typu Torx. Ze zwiększeniem długości z 25 na 29 mm, bity dobrze dosięgają nawet głęboko leżących elementów śrub. Na sprawdzonej jakości Impact i twardości można polegać. Do tego dochodzi optymalne prowadzenie i wysokie bezpieczeństwo pracy dzięki płaszczowi z tworzywa sztucznego.

UCHWYTY DO BITÓW

Specjalny dodatek do bitów stanowią uchwyty, zwane również adapterami. Służą one mocowaniu bitów nie bezpośrednio w gniazdach urządzeń. Pozwala to na wydłużenie końcówki i dotarcie do ciężko-dostępnych miejsc. Uchwyty dzieli się zależnie od rodzaju przytrzymywania końcówki na: 

- magnetyczne

- zatrzaskowe.

Ponadto, występują uchwyty:

- służące jako przedłużki,

- z ogranicznikiem, pozwalające na ustalenie odpowiedniej głębokości wkręcania - funkcja przydatna w pracy np. przy płytach G/K,

- z ruchomą tuleją - pozwalają na wkręcanie w miejscach trudnych, gdzie praca może odbywać się tylko jedną ręką np. prace przy sufitach.

Podobnie jak przy produkcji bitów, jednym z wiodących producentów uchwytów do bitów jest niemiecka marka Wera. Najpopularniejsze uchwyty to uchwyty magnetyczne. Przykłady przedstawiono poniżej:

1) UCHWYT WKRĘTARKI NA BITY WERA IMPAKTOR 057676

uchwyt wera impaktor

Optymalne rezultaty pracy z użyciem uchwytu Impaktor uzyskać można przy zastosowaniu całego systemu Impaktor, składającego się z uchwytów i grotów. Uchwyt Impaktor z pierścieniem magnetycznym zapewnia dodatkowo pewne przytrzymanie dużych i ciężkich wkrętów. Pozwala to na szybkie i pewne umieszczenie końcówki w gnieździe wkrętu. Jest idealny przy wykonywaniu prac nad głową. A jeśli specyfika wykonywanej pracy nie pozwala na przytrzymanie śruby z wykorzystaniem siły magnetycznej, np. podczas prac przy elementach metalowych, magnes można odciągnąć ze strefy wkręcania i w ten sposób go "wyłączyć”.Przeznaczony jest przede wszystkim do ręcznych prac montażowych z użyciem wkrętarek.

2) UCHWYT DO BITÓW UNIWERSALNY RAPIDAPTOR 889/4/ R WERA 052504

uchwyt do bitów wera długi

Wymiana końcówki w tym uchwycie następuje poprzez przesunięcie do przodu pierścienia przytrzymującego: wówczas mechanizm sprężynowy odsuwa końcówkę od magnesu. Końcówka zostaje odblokowana i można ją z łatwością wyjąć z uchwytu. To rozwiązanie pozwala na wymianę nawet najmniejszych grotów i końcówek bez użycia dodatkowych narzędzi. Niezależnie obracająca się tuleja umożliwia przytrzymanie uchwytu oraz prowadzenie wkrętarki podczas wkręcania. Wszystkie operacje związane z obsługa uchwytu Rapidaptor z mechanizmem szybko mocującym (takie jak montaż i wymiana końcówek) mogą być wykonywane za pomocą jednej ręki. Dzięki temu wymiana narzędzi jest szybsza, efektywniejsza i bardziej ergonomiczna.

PROFESJONALNY DUŻY ZESTAW BITÓW, GROTÓW Z UCHWYTEM WERA 

zestaw bitów inox wera

Zestaw 29 bitów ze strefą skrętną oraz uchwyt do wkrętarki wyposażony w dwie strefy skrętne. Przeznaczone specjalnie do pracy z wkrętarkami udarowymi. Uchwyt z pierścieniem magnetycznym zapewnia pewne przytrzymanie nawet długich i ciężkich wkrętów. Powłoka diamentowa gwarantuje zwiększone tarcie, ograniczając ryzyko wyślizgiwania się narzędzia z gniazda wkrętu.

Niezależnie od tego, czy bitów poszukuje profesjonalista czy amator, warto poświęcić chwilę czasu na rozeznanie i dokładne sprawdzenie szerokiej oferty rynkowej. Dzięki temu zakupione bity lub uchwyty będą nam służyć zdecydowanie dłużej i efektywniej.


Odbieraj promocje, prezenty, rabaty


Wyrażam zgodę na przetważanie danych

Opinie klientów o Majstero.pl